چاپگر سه بعدی ، ابزار و فنی است که طی آن، ابزارآلات، اعضای بدن، قطعات مختلف و لوازم مورد نیاز در صنایع گوناگون، به صورت سه بعدی چاپ می شوند. امروزه چاپگرهای سه بعدی، بسیار مورد توجه قرار گرفته و در مشاغل گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.


تاریخچه چاپگر سه بعدی


برای اولین بار در سال 1980 میلادی، لوازم و تجهیزات طراحی و ساخت یک چاپگر سه بعدی مهیا شد. در آن زمان، علاوه بر نیاز به تخصص مشخصی جهت تولید یک قطعه و مدل سازی، مسائل مالی نیز مطرح می گردید. فردی به نام چاک هالک، نوعی ماشین اختراع کرد که از فرآیند استریولیتوگرافی بهره می برد. طی استفاده از این روش، اشکال هندسی با تاباندن لیزرهای فرابنفش به مواد فوتوپولیمر تولید می شود. در دهه 1990 میلادی، روش هایی مانند ذوب مواد و برش، توسط شرکت Stratasys تولید شد. در سال 1995 میلادی، چاپگر سه بعدی توسط موسسه فناوری ماساچوست تولید شد.


کاربرد چاپگر سه بعدی


از کاربردهای چاپرگرهای سه بعدی، شهودی سازی داده، ساخت قطعات جانبی، ساخت محصولات متنوع، ساخت نمونه های آزمایشی و دیده شدن سه بعدی یک تصویر می باشد. هم اکنون با رشد تکنولوژی، چاپگر سه بعدی در زمینه های وسایل نقلیه، صنایع هوا و فضا، خودروسازی، طراحی صنعتی، معماری، اسباب بازی، پزشکی، مهندسی، فشن و مد، کفش، بیوتکنولوژی، کاربردهای نظامی، عینک، جواهرات زینتی و صنایع غذایی پررنگ حضور بیشتری داشته و کاربردهای مشخصی از خود نشان داده است.


نتیجه گیری:


چاپگرهای سه بعدی یکی از انواع مختلفی از چاپگرها می باشد که دارای کاربردهای متفاوت تری نسبت به چاپگرهای معمولی هستند. در صنایع و مشاغل مختلفی از جمله مشاغل مهندسی، پزشکی، نظامی، فشن و مد، صنایع غذایی و موارد دیگر، چاپگرهای سه بعدی کاربرد پیدا می کنند. می توان از این چاپگر در موارد و کاربردهای متعددی استفاده نمود و بهره جست