حافظه های SSD و HDD ، هر دو وظایف یکسانی دارند که شامل ذخیره سازی اطلاعات و برنامه ها و بوت کردن سیستم کامپیوتری است. با اینکه هر دو حافظه دارای شباهت هایی هستند، تفاوت هایی در مولفه های قیمت، ظرفیت های حافظه، سرعت و دسترسی به اطلاعات، طول عمر، شکل و اندازه، نویز، حرارت و توان مصرفی دارند.


تفاوت حافظه های SSD و HDD


اس اس دی ها دارای حافظه ای تا 4 ترابایت حجم هستند. قیمت حافظه با افزایش ظرفیت، بیشتر می شود. به طور رایج، ظرفیت 128 و 512 گیگا بایت به عنوان ذخیره سازی اصلی کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. حافظه های SSD بر خلاف هارد دیسک ها، به دلیل سرعت بالای لود شدن، جهت استفاده برنامه ها و گیم های کامپیوتری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به اینکه امکان بروز اتفاق برای حافظه های HDD بسیار بیشتر از حافظه های SSD ها هست، احتمال سالم ماندن حافظه های SSD بیشتر از هارد دیسک است.


مقایسه میان حافظه های SSD و HDD


حافظه های SSD از لحاظ ابعاد و وزن، یک پنجم هارد دیسک ها هستند. بسیاری از لپ تاپ ها جهت قرار دادن حافظه ای با ابعاد کوچک، از حافظه های SSD به جای حافظه HDD استفاده می کنند. هارد دیسک ها زمان استفاده، از خود صدایی تولید می کنند که ممکن است موجب اثرات ناخوشایندی در ضبط صدا شود. همچنین سطح تولید حرارت در هارد دیسک ها، بسیار بیشتر از حافظه SSD ها هستند. از لحاظ میانگین مصرف هارد دیسک ها و حافظه های SSD، می توان گفت مصرف هارد دیسک ها 5 تا 6 برابر بیشتر از حافظه SSD ها است.


نتیجه گیری:


حافظه های SSD و HDD دو مدل از حافظه برای سیستم های کامپیوتری می باشند. هارد دیسک ها جهت نگهداری اطلاعات در حجم بالا مناسب بوده و حافظه های SSD برای لود شدن اطلاعات و برنامه ها در سرعت بالا کاربرد دارند.