چاپ
دسته: blog
بازدید: 901

آسیب دیدگی حافظه SSD ، حافظه های SSD بر خلاف هارد دیسک ها، دچار مشکلاتی از لحاظ خرابی قطعات متحرک نمی شود؛ اما ممکن است اجزای حافظه SSD ، دچار اختلالات فیزیکی شوند. از جمله مشکلاتی که ممکن است برای حافظه SSD رخ دهد، افزایش ولتاژ، قطع شدن برق و از بین رفتن یکباره اطلاعات موجود بر روی حافظه SSD باشد.

همچنین محدودیت این نوع حافظه در نوشتن و خوانش اطلاعات، از مشکلات اصلی حافظه SSD به شمار می آید.


نشانه حافظه SSD آسیب دیده


یکی از راهکارهای توجه به خرابی حافظه های هارد دیسک ها، شنیدن صدای تیک تیک یا ویر است که نمایانگر معیوب بودن هارد دیسک است. در مورد حافظه های SSD، صدایی شنیده نمی شود. اما می توان جهت فهمیدن مشکلات و آسیب های حافظه های SSD، از نرم افزار کریستال دیسک مارک (ویندوز) و اسمارت ریپورتر لایت (مک) استفاده نمود. از نشانه های معیوب بودن حافظه های SSD می توان به خطاهای مرتبط به بد بلاک، عدم توانایی خواندن و نوشتن فایل بر روی سیستم، نیاز به تعمیر فایل سیستم، کرش کردن سیستم زمان بوت شدن و فقط خواندنی شدن درایو اشاره نمود.


پیغام خطای حافظه SSD


زمانی که حافظه SSD دچار مشکل شده باشد، کاربر با اخطارهایی مواجه خواهد شد. از جمله اخطارها این است که سیستم، پس از نوشته شدن اطلاعات بدبلاک یافته است، بنابراین اطلاعات را نمی خواند؛ یا پیغام سیستم، حین نوشتن اطلاعات بدبلاک پیدا کرده است، بنابراین اطلاعات را نمی خواند. در صورت مشاهده پیغام سیستم، پس از نوشته شدن اطلاعات، بازیابی اطلاعات حافظه SSD به سادگی میسر نخواهد بود. به این دلیل که تمام اطلاعات موجود در درایو یا مسدود شده است یا به طور کل از دست رفته است.


نتیجه گیری:


حافظه SSD همانند حافظه HDD دچار مشکلاتی می شود که در نهایت موجب از دست رفتن اطلاعات حافظه می شود. زمان آسیب دیدگی حافظه SSD، نشانه هایی نمایان می شود که می توان زمان دیدن هر یک از نشانه ها، مشکلات پیش آمده را رفع نمود.